• همایش و نشست ها


حضور دانشگاه در جمع کمیته های دانشگاهی اخلاق در پژوهش دانشگاهای کشور

دانشگاه علامه طباطبائی به‌عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه علوم انسانی کشور که متعهد به حفظ بالاترین استانداردهای كيفي اخلاق در پژوهش در پژوهش‌های انسانی و اجتماعی است، موفق شد با دریافت مجوز از کمیته ملی اخلاق در پژوهش، این کمیته را در دانشگاه تشکیل دهد.

دغدغه ایجاد کمیته اخلاق دانشگاه سال ها بود که از سوی برخی از اعضای هیئت‌علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه بیان می‌شد؛ این مهم با حمایت و پشتیبانی معاون پژوهشی دانشگاه، کارشناسان مدیریت امورپژوهشی، یاری اعضای هیئت‌علمی عضو کمیته مشورتی و کمیته ملی اخلاق در پژوهش‌های زیست پزشکی، از خرداد سال جاری پیگیری و قدم‌های محکم و عملیاتی در این خصوص برداشته شد و موفق شدیم با دریافت مجوز تشکیل کمیته اخلاق گامی مؤثر در افزایش استانداردها و موازین پژوهش بین‌المللی در جهت بهبود تحقیقات علمی برداریم.

دانشگاه علامه طباطبائی از معدود دانشگاه‌های تابعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که مجوز تأسیس کمیته اخلاق در پژوهش را اخذ نموده است. 

از این‌پس تمام پروژه‌های تحقیقاتی ازجمله پایان‌نامه‌ها، رساله‌های دکتری و طرح‌های تحقیقاتی اعضای هیأت علمی دانشگاه که با موضوعات حساس و آزمودنی انسانی-حیوانی سروکار دارند، باید مطابق با استانداردها و موازین اخلاقی و حقوقی موجود در شیوه‌نامه اخلاق در پژوهش به انجام برسند. بدین ترتیب، موضوعات پژوهشی موردنظر قبل از شروع کار باید به تصویب کمیته اخلاق در پژوهش دانشگاه برسد.

این کمیته دانشگاهی، مرکب از ده عضو ثابت شامل متخصصان و اعضای هیأت‌ علمی می باشد. که با موافقت رئیس و معاون پژوهشی دانشگاه و تأییدیه کمیته ملی اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی کشور، منصوب‌شده‌اند. 

براساس مصوبه و شیوه‌نامه کمیته ملی، اعضای کمیته اخلاق دانشگاه شامل رئیس دانشگاه، معاون پژوهشی، دو نفر پژوهشگر برجسته، یک نفر متخصص اخلاق زیست پزشکی، یک نفر حقوقدان، یک نفر روحانی آشنا به اخلاق زیست پزشکی، یک نفر متخصص آمار حیاتی یا اپیدمیولوژی و یک نفر به‌ عنوان نماینده جامعه هستند. این کمیته به بررسی و ارزیابی پروپوزال‌های دریافت شده از سوی دانشکده‌ها و تخصیص کداختصاصی اخلاق در پژوهش می‌پردازد که در مجامع علمی ملی و بین‌المللی مورد استناد و پذیرش خواهد بود.

در بعضی از دانشکده‌ها نظیر روانشناسی و علوم تربیتی، علوم اجتماعی، تربیت‌بدنی و غیره که پژوهش‌های علمی عمدتاً ارتباط مستقیمی با آزمودنی انسانی دارند، کمیته تخصصی هر دانشکده تأسیس خواهد شد و بررسی‌ها و مصوبه‌های آنها در کمیته اصلی دانشگاه مطرح و مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و در صورت تأیید، به پژوهش موردنظر کداخلاقی اختصاصی دانشگاه (IR.ATU.REC)  تخصیص داده می‌شود.

تاریخ درج خبر: 1397/11/06 - ساعت درج خبر: ١٢:٠٦ - شماره خبر: ٨٠٢٢ - تعداد بازدید: 1316


خروج