• همایش و نشست ها


تصویب آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی

آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی تصویب شد.  هیات وزیران به منظور پیشگیری و مقابله با تقلب علمی در سطوح مختلف و برخورد قاطع با مواردی از قبیل فروش پایان نامه، مقالات علمی و امثال آنها، آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی را تصویب کرد.  مقابله با تقلب علمی در سطح موسسه توسط دانشجویان، کارمندان و اعضای هیات علمی و نیز برخورد با دانشجویانی که با ارائه پایان نامه جعلی موفق به دریافت مدرک تحصیلی شده اند حتی پس از فراغت از تحصیل و ملغی الاثر نمودن مدرک تحصیلی حاصل از تقلب، از جمله مواد آیین نامه یاد شده است.

به گزارش ایرنا، منصور غلامی در حاشیه کارگاه ترویج علم در جمع خبرنگاران گفت: مقابله با رشد و شکل‌گیری مراکز ارائه‌دهنده خدمات به کسانی که در حال تدوین پایان‌نامه یا مقالات علمی هستند، صورت گرفت.
وی با بیان این‌که برخی مؤسسات به حوزه تدوین غیرقانونی مقاله و پایان‌نامه ورود پیدا کردند، اظهار کرد: این اتفاق به خاطر تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی شاغل به تحصیل در مراکزی که امکانات کمی دارند و هیأت‌علمی‌های محدودی داشتند، رخ داد. همچنین این موضوع به کسانی مربوط می‌شود که در حین اشتغال، تحصیل می‌کنند.
غلامی خاطرنشان کرد: قاعده تحصیلات تکمیلی، تمام وقت بودن افراد است و اگر کسی چهار سال مسئولیت مهمی در کشور دارد و در آن دوره نیز در مقطع تحصیلی ارتقا پیدا می‌کند، قطعاً باید علامت سوالی بر روی این افراد گذاشت که با چه توانی این کار را انجام داده‌اند. بنابراین این موضوعات در کنار یکدیگر قرار گرفته و منجر به شکل‌گیری مراکز غیرقانونی برای پاسخگویی به آن ظرفیت‌های محدود همچنین تدوین پایان‌نامه‌های غیرقانونی شده است.
به گفته وی، بعد از اینکه قانون مقابله با تقلب علمی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، با همکاری پلیس و قوه قضائیه به این حوزه ورود کرد. وزارتخانه عملاً این قدرت را ندارد که بتواند اقدام ضابطی برای مقابله با این موضوع انجام دهد.
وزیر علوم تاکید کرد: خوشبختانه همکاری با دستگاه‌های دیگر باعث شد که تعدادی از مؤسسات تعطیل شوند.
وی تاکید کرد: با اقداماتی که صورت گرفت، امکانات و مدارک مراکز عرضه پایان نامه به منظور بررسی‌های بیشتر منتقل شد تا متقاضیان و سفارش دهندگان پایان نامه مشخص شوند، همچنین اگر از سرویس این مراکز غیرقانونی بهره‌مند شده‌اند با آن‌ها برخورد انضباطی و قانونی صورت خواهد گرفت.
وزیر علوم خاطر نشان کرد: با کنترل ظرفیت دانشگاه‌ها و اهمیت این نکته که دانشجویان تحصیلات تکمیلی تمام وقت در دانشگاه‌ها باشند، می‌توانیم فضای مطمئنی را در عرصه فعالیت‌های علمی ایجاد کنیم.

وی گفت: نباید فراموش کنیم که اغلب دانشگاه‌های خوب ما که تحت حوزه نظارت و ارزیابی وزارت علوم بوده و با دقت کنترل شده‌اند، عاری از این تخلفات هستند و اگر هم مواردی از تخلف پیدا شود، با آن‌ها برخورد می‌کنیم. مراکزی که وضعیت و امکانات محدودی داشتند، دنبال این نوع مؤسسات غیرمجاز بودند.
وزیر علوم افزود: جریمه‌های اعمال شده برای دانشجویان و اعضای هیأت علمی که در حوزه تخلفات علمی فعالیت کنند، شامل دو مقوله است. نخست افرادی که به این تخلفات کمک کرده باشند از جمله دانشجو و عضو هیأت علمی در کمیته‌های انضباطی مورد رسیدگی قرار می‌گیرند و امتیاز کسانی که از این تخلفات بهره برده‌اند، لغو می‌شود.


www.irna.ir/news/83357417

تاریخ درج خبر: 1398/03/28 - ساعت درج خبر: ٠٩:٠٣ - شماره خبر: ٩١٣٧ - تعداد بازدید: 188


خروج