• آرشیو کرسی ها

کرسی های ترویجی و نظریه پردازی

   یکی از اهداف کلان معاونت پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی، ارتقای سطح کیفی و کمی تولیدات علمی دانشگاه است. که برای نیل به چنین اهدافی برنامه استراتژیک پژوهشی دانشگاه، در قالب سند پژوهشی راهبردی تهیه و پس از ساعت­ها جلسات کارشناسی در شوراهای ذیربط به تصویب رسید. در این سند رسالت، نقاط قوت و ضعف، تهدید­ها و فرصت­های دانشگاه شناسایی شد و اهداف کلان، برنامه­های راهبردی و پروژه­های معاونت با رعایت کامل اسناد بالادستی از قبیل سند اسلامی کردن دانشگاه­ها، تنظیم شد. یکی از اهداف کلان دانشگاه، ارتقاء جايگاه علمي ‌و ارزشي علوم انساني و کاربردی کردن علوم انسانی در قالب نظریه­های کرسی­های ترویجی و نظریه پردازی است. در این راستا برنامه­های عملیاتی و پروژه­ها طوری تهیه شده که کرسی­های ترویجی به یک نسبت قابل قبول استاد به کرسی، در هر گروه آموزشی هدف گزاری شود و تلاش برای تبدیل کرسی ترویجی به نظریه پردازی صورت گیرد. برای رسیدن به این دو مهم در هر دانشکده، نماینده کرسی­ها تعیین و احکامی در این زمینه صادر گردید نمایندگان هر دانشکده برای رسیدن به دو هدف گفته شده برنامه ریزی­های لازم انجام دادند و در جلسات کرسی­ها زیر نظر مستقیم معاون پژوهشی دانشگاه نظرات و دیدگاه های خود را بیان می­کنند. معاونت پژوهشی دانشگاه با یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده تسهیلات و تشویق­های لازم جهت حمایت از این کرسی­ها انجام داد به صورتی که صاحب کرسی در آئین نامه جدید گرنت از ضرایب بالایی برخوردار می­شود همچنین به هر کرسی اعم از صاحب کرسی، ناقدین و مجریان، هزینه قابل توجهی پرداخت می­شود، همچنین اعضای هیات علمی را تشویق کرد تا تمام فعالیت های پژوهشی سالیانه خود را در قالب یک کرسی ترویجی به نقد و بررسی قرار دهند .

شورای کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره

شورای کرسی‏های نظریه‏پردازی متشکل از  رئیس دانشگاه، معاون پژوهشی، مدیران ذیربط در امور پژوهشی، کارشناس کرسی، نمایندگان همه دانشکده‏­ها و نماینده دبیرخانه هیات حمایت از کرسی­ها است.که از سال 1385 فعالیت خود را آغاز کرده و تا کنون 65 جلسه در دانشگاه برگزار نموده است.  سیاست شورا این است که "كرسي‏ها بايد بومي كردن علم را بعنوان يك اصل، سرلوحه كار خود قرار دهند". 

کرسی مسندی است علمی متشکل از صاحب­نظران و متخصصان طراز اول یک حوزه تخصصی که با تأیید شورای علمی هیأت حمایت از کرسی­های نظریه پردازی فعالیت می­کنند.

 کرسی ترویجی: به نشستی علمی اطلاق می­شود که صاحبنظر برای دفاع از نظر خود یا نظر غیر با ارائه متن مکتوب به همراه نقد ناقد یا ناقدان یا مباحثه علمی دو صاحب­نظر رقیب دارای متن مکتوب در مدعای علمی که بدون داوری و بر اساس اخلاق، منطق علمی و آزادی بیان با هدف بسط فرهنگ "گفتگو و نقد"، تقویت فضای عقلانی، ترویج و بررسی دیدگاه­های مختلف و گفتمان سازی علمی، توسط مراکز علمی و آموزشی در دو قالب ذیل برگزار می­شود.

1ـ عرضه و نقد دیدگاه علمی: به نشستی نوآورانه، روشمند و علمی اطلاق می‌شود که هدف تبیین و معرفی نظریه یا مکتب یا ایده یا بینش یا جریان، ارزیابی و سنجش نقاط قوت و ضعف و اصلاح و بهبود آن را دنبال می‌کند.

2ـ مناظره علمی: به مباحثه­ای رو در رو، روش­مند و منطقی میان دو صاحب نظر اطلاق می­شود که به گونه­ای نقادانه، دیدگاه­ها و نظرات یکدیگر را درباره مدعای علمی خاص به چالش می­کشند.

 اهداف و خط مشی­ ها

.1 بسط و گسترش فرهنگ آزاداندیشی در مؤسسات علمی اعم از دانشگاه­ ها، حوزه ­ها و پژوهشگاه ­ها.

.2 بسترسازی تمرین نظریه پردازی، نقد و مناظرات علمی.

.3 ایجاد امکان ارائه نظریات، نقدها و مناظره ­ها برای آن دسته از صاحبان اندیشه که اندیشه­هایشان

مستلزم تکمیل، توسعه یا بازآفرینی است .

.4 گسترش فضای عقلانیت و نهادینه سازی فرهنگ تضارب آراء.

.5 بسط نشاط علمی و شجاعت نوآوری، نقد و مناظره.

.6 توانمندسازی مؤسسات علمی در برگزاری کرسی­ها.

کرسی­ ها در دانشگاه علامه طباطبائی در جهت افزایش رونق و نشاط علمی، ایجاد زمینه ارتقای فرهنگ نقد و نوآوری علمی، سنجش کیفی دستاوردهای علمی پژوهشگران و ایجاد بسترهای مناسب برای بهره گیری از این دستاوردها نسبت به برگزاری کرسی­های ترویجی و نظریه پردازی اهتمام ویژه داشته و علاوه بر اقدامات شایان توجهی که تاکنون داشته برنامه­های گسترده­ای برای آینده در نظر گرفته است.

 

حمایت­ های دانشگاه برای برگزاری کرسی

ـ حمایت مالی دانشگاه از صاحب کرسی ترویجی، ناقدان و مدیر جلسه تا سقف 14 میلیون و 500 هزار ريال .

ـ اعطای ده امتیاز گرنت به ازای هر کرسی نظریه پردازی و چهار امتیاز گرنت به ازای هر کرسی ترویجی به صاحب کرسی.

ـ اعطای دو تا چهار امتیاز پژوهشی برای ارائه دهنده کرسی­های ترویجی جهت ترفیع و ارتقاء و یک تا دو امتیاز پژوهشی برای ناقدان کرسی ترویجی صرفاً جهت ترفیع پایه

ـ اعطای چهار امتیاز پژوهشی برای ارائه دهنده دستاوردها و نتایج برگرفته از کرسی­های نظریه پردازی جهت ترفیع و ارتقاء.

ـ اعطای سه تا هفت امتیاز پژوهشی برای نوآوری و نقد علمی در حوزه­های علوم به ویژه علوم انسانی و معارف اسلامی جهت ترفیع و ارتقاء.

ـ اعطای هفت تا دوازده امتیاز پژوهشی برای نظریه پردازی در حوزه های علوم به ویژه علوم انسانی و معارف اسلامی جهت ترفیع و ارتقاء.

ـ اعطای تا هفت امتیاز پژوهشی به مقالات چاپ شده در مجموعه مقالات کرسی‏ها مطابق آئین نامه ارتقاء.

گزارش کامل کرسی ها